Z více než 20 000 vědeckých publikací popisovala negativní účinku pouze malá hrstka.
Injekčně podávaný nerozpustný betaglukan podle některých starých studií způsoboval tvorbu granulomů a místní záněty. Tyto problémy ale nastaly pouze v případě, že byl betaglukan aplikován intravenózně („podávaný do žíly“).
Inhalace celých buněk nebo průmyslového prachu může zvýšit tzv. „syndrom toxického organického prachu“, který je charakterizován plicními problémy. Je možné, že glukany mohou hrát roli v některých z těchto problémů. Na druhé straně si ale musíme uvědomit, že užívání betaglukanu jako přírodního imunomodulátoru neznamená jeho vdechování. Navíc všechny tyto problémy vznikají pouze po dlouhodobé inhalaci vysokých dávek, některé studie dokonce vpichovaly betaglukan přímo do plicní tkáně. Je tedy jasné, že se nejedná o nějaké fyziologické působení a v praxi se s těmito problémy nesetkáme.
V porovnání s dalšími přírodními biologicky aktivními látkami, které mají časté negativní vedlejší účinky (např. chlorela často způsobuje alergie, skořice může poškozovat ledviny, gingseng zase může přinášet neurologické problémy), je betaglukan prakticky bez negativních vedlejších účinků.
Betaglukany – bezpečná podpora imunity
Betaglukany skutečně nemají nějaké nebezpečné vedlejší účinky, popsány nebyly ani nějaké negativní interakce s léky. Velice důkladná studie sledující možné vedlejší účinky dlouhodobého užívání masivních dávek betaglukanu neprokázala žádné negativní účinky.
Betaglukanem se navíc nemůžeme předávkovat, protože konzumace příliš vysokých dávek ohrozí maximálně naši peněženku, ale ne naše zdraví. Nadbytečné množství se totiž nedokáže navázat na vhodné receptory a bude z těla vyloučeno ledvinami.
Všechno, co jsme v této kapitole uvedli, samozřejmě platí o kvalitním a patřičně čistém betaglukanu. Tady se rozhodně vyplatí betaglukan kupovat jen od ověřených firem, které poskytnou veškeré údaje o čistotě a chemické analýze.
Kdy se vyhnout užívání betaglukanů?
Jedním z těchto případů je samozřejmě těhotenství a doba kojení. Je sice pravdou, že neexistuje žádná studie, která by prokázala nějaké nebezpečí, ale jelikož v tomto případě opravdu nevíme odpověď, bude určitě lepší nic neriskovat. To, že se o této otázce nejdříve poradíme s lékařem, je samozřejmost.
Betaglukan určitě není vhodný pro pacienty po transplantaci nějakého orgánu, protože ti jsou většinou na nějakém typu imunosupresivní léčby, takže by bylo nesmyslné na jedné straně imunitu léčbou potlačovat a na druhé straně betaglukanem podporovat.
Poněkud sporné je nasazení betaglukanu u autoimunitních chorob. Tam toho totiž o možných účincích betaglukanu moc nevíme. Autoimunitních chorob existuje několik desítek, každá z nich má jiné příčiny a živočišných modelů není mnoho, takže naše informace jsou v této oblasti minimální. V každém případě je nutné zvážit, jak moc skutečně naši imunitu podpořit potřebujeme a v případě nasazení betaglukanu zdravotní stav a svoji autoimunitní chorobu pečlivě monitorovat.
Autor článku: Prof. Dr. Václav Větvička, Ph.D.
Seznam základních citací
Di Luzio, N. R., Williams, D. L., McNamee, R. B., Edwards, B. F., Kitahama, A.: Comparative tumor-inhibitory and anti-bacterial activity of soluble and particulate glucan. Int. J. Cancer, 24: 773-779, 1979.
Sato, M., Sano, H.: Direct binding to Toll-like receptor 2 to zymosan, and zymosan-induced NF-kappa B activation and TNF-alpha secretion are down-regulated by lung collection surfactant protein. J. Immunol., 171, 417-425, 2003.
Vetvicka, V.: Choosing a Natural Immunomodulator. A Scientific Approach. 2019.
Babicek, K., Cechova, I., Simon, R. R., Hardwood, M., Cox, D. J.: Toxicological assesment of a particulate yeast (1,3/1,6)-β-D-glucan in rats. Food Chem. Toxicol., 45: 1719-1730, 1997.
Fogelmark, B., Sjöstrand, M., Rylander, R.: Pulmonary inflammation-induced by repeated inhalations of beta(1,3)-D-glucan and endotoxin. Int. J. Exp. Pathol., 75: 85-90, 1994.